Vèrbi en -i


coustruì - chuzì - guerì - divrì --- ( costruire - scegliere - guarire - aprire)

Chuzì: Part. passat: chuzì, chuzià
        Ger.: chuzent
        Imperatiu: chuzìsa, chuzìsoun, chuzìe

Ausiliare : avei o eise


ind pres. pass. pros. ind. imp. ind. fut. cond. pres.    cong.
mi chuziso l'èi chuzì chuziò chuziso pì chuziriò chuziso
ti chuzise l'ave chuzì chuzià chuzise pì chuzirià

chuzisa

luì-lhèi

chuzit

l'at chuzì

chuzàt

chuzit pì

chuziràt

chuzerìt

chuzise

nouzooutri
/nò

chuzèn l'avèn chuzì chuziòn chuzèn pi chuzeriòn

chuzisoun

vouzooutri
/vò

chuzìe l'aviè chuzì chuzià chuzìe pì chuzirià

chuzisa

lhour chuzisoun l'on chuzì chuziòn

chuzisoun pì

chuziròn

chuziriòn

chuzisoun


Atensioun !: il participio passato di divrì , aprire , diventa divèrt ( masc. ) e divèrta ( femm.).